درباره خراشاد و این تارنما

نشانِ خُلد برین است , خاک کوی خُراشاد….   .

بهشت روی زمین است , قریه نکوی خُراشاد…..

khorashad_web_group1

اینجا وب سایت یا وبلاگی است منطقه ای، خبری و عمومی که بر پایه نام منطقه ای , ایجاد گردیده ….و توسط گروهی از نویسندگانی با اصالتی از منطقه خُراشاد اداره می شود… موضوعات آن عمومی است ولیکن بیشتر بر پایه طنز … حتی گاهی با نگاهی کودکانه به موضوع مورد بحث… مطالب قصد توهین به کسی یا مرام و مسلکی را نداشته , تایید و تبلیغی نیز نمی نماید…..
این تارنما با توجه به وجود گرایشها و عقاید مختلف در بین اهالی این منطقه، اشتراک مکانی را ملاک قرار داده و سعی در رعایت بی طرفی و همچنین قوانین جاری مملکتی را دارد !! … نویسندگان امید دارند که افراد, گرایشها, مذاهب و مسلکهای مورد خطاب در این وبلاگ, سعه صدری بالا داشته و نرنجند… دست دوستانی که قصد همکاری دارند را صمیمانه می فشریم.


خراشاد (Khorashad)

خراشاد (Khorashad)

خراشاد چیست؟

خراشاد (Khorashad) بنا به آنچه که  در کتب ادبی، و تحقیقات زنده یاد دکتر رضوانی آمده است ، گویش قدیمی کلمه خورشید است .. گویشی که پیش از تاثیر زبان عربی بر پارسی، در زبان پارسی میانه رواج داشته است. (توضیحات بیشتر را در بخش نام تارنما بخوانید)

این نام یکتا تنها به منطقه ای در شرق ایران اطلاق می شود که به عنوان منطقه ای نخبه پرور و تفریحی شناخته شده است.

لازم به ذکر است  منطقه ای به نام خراشادی در نزدیکی شهر زابل وجود دارد که برگرفته از نام یکی از اهالی خراشاد است. (توضیحات بیشتر در این زمینه را در معرفی روستای خراشاد در ویکیپدیا بخوانید)

دکتر م�مداسماعیل رضوانی- پدر علم تاریخ معاصر ایران - یکی از شخصیت های خراشاد

دکتر محمداسماعیل رضوانی- پدر علم تاریخ معاصر ایران - یکی از شخصیت های خراشاد

تاریخچه پیدایش! :

اولین بار در مارس 2004، ایده ایجاد گروهی به نام خراشاد، بر روی سایت یاهو به ذهن مدیر تارنمای کنونی رسید … پس از استقبال خوب دوستان خراشادی و غیرخراشادی، گروه با فراز و نشیب به کار خود ادامه داد.

در سال 2006 وبلاگ خراشاد بر روی پرشین بلاگ ایجاد شد … که یک سال بعد به وردپرس منتقل و دارای دامنه جداگانه ای در دنیای وب گردید .

پس از این انتقال ، فعالیت تارنمای جدید افزایش یافت و با ایجاد پایگاه اطلاعات خراشاد و مشارکت سایر اهالی در مبحث نویسندگی، ایجاد و انتشار نوشته ها بدون کپی برداری و …، اعتبار یافته و هم اکنون بنا به آمار سایت الکسا، در میان تارنماهای منطقه جنوب خراسان، دومین ترافیک بازدیدکننده را داراست.

امیدواریم با ارتقای تدریجی و مثبت (تارنما) خراشاد از سال 2004، ….. در آینده شاهد گسترش و نوسازی هرچه بیشتر آن باشیم.

خراشاد

خراشاد (Khorashad)

نام تارنما :

کلمه خراشاد، گویش قدیمی کلمه خورشید است و معنای آن خود خورشید است و نه محل طلوع خورشید … بنابراین خورشید از خراشاد گرفته شده …و نه خراشاد از خورشید .. !

حال آنکه دیار ما به این علت خراشاد نام گرفته که مکان طلوع خورشید بوده ( از نظر جغرافیایی خورشید ابتدا در آنجا طلوع می کرده ) در نظر ساکنین واقع در رشته کوه باقران ……..

حال چه شده که خراشاد تبدیل شده است به خورشید …
البته خراشاد در اصل خُرَشاد است ( تهرانی آن شده خراشاد !) … یعنی همان تلفظی که مردم ایران آن زمان؛ پیش از حضور اعراب و تاثیر زبان عربی در زبان پارسی ، به آفتاب (خورشید) اطلاق می نمودند….. با تلفظ کنونی آن توسط اهالی منطقه یکسان است …

استاد فقید ملک الشعرای بهار در سبک شناسی ( جلد اول ) اشاراتی به همین مطلب دارد و می گوید :

… در نثر و نظم قدیم می بینیم که غالبا الف های لغات عربی و اسامی خاص فارسی را به قاعده اماله حروف ، که در نحو عربی  عنوان خاص دارد، به کسره بدل کرده وبه یاء ( یِ) نوشته اند …. و می توانیم حکم کنیم اماله الف ها در سبک قدیم چه در تلفظ وچه در خط مرسوم ومتداول بوده است ، و شک نیست که لغات جمشید و خورشید ونیبذ ومانند اینها که دارای یای مجهول می باشند نیز در اصل به الف مماله تلفظ می شده است که حکم یای مجهول را پیدا کرده است ، زیرا خبر داریم که در کتب عربی آنها را جمشاد ، خرشاد ونباذ می نوشته اند ،……..

بنابراین نمونه این قاعده عربی را در کلمات زیر می توان یافت :

خُرشاد ==> خورشید
جَمشاد ==> جمشید
فرشاد ==> فرشید
نباذ ==> نبیذ

خراشاد (Khorashad)

خراشاد (Khorashad)

در لغتنامه دهخدا آمده است:

خُرشاد

آوا : خ ُ نوع لغت : اِ : شرح : خرشا. آفتاب .خورشيد. (ناظم الاطباء)

(از برهان قاطع)

گشته از فيض تابش خرشاد
کوه در سبز و بوم و بر آباد.

در دائره المعارف بزرگ اسلامی در باب اقلیم آمده است :

مسعودي‌ (345 قمری‌) در ذكر اقاليم‌ سبعه‌ از روش‌ دانشمندان‌ ايران‌ پيروي‌ كرده‌، و گفته‌ است‌ كه‌:

«همه معموره جهان‌ به‌ 7 قسم‌ است‌ كه‌ هر قسمت‌ را اقليم‌ گويند. حكيمان‌ ملل‌ كه‌ به‌ علم‌ هندسه‌ و مساحت‌ زمين‌ توجه‌ داشته‌اند ، درباره اين‌ اقليمها اختلاف‌ كرده‌اند كه‌ آيا در شمال‌ و جنوب‌ است‌ يا فقط در شمال‌ است‌ و در جنوب‌ نيست‌. بيشتر بر اين‌ رفته‌اند كه‌ هفت‌ اقليم‌ در شمال‌ است‌ و در جنوب‌ نيست‌… هفت‌ اقليم‌ معموره شمال‌ را به‌صورت‌ دايره‌ها تعيين‌ كرده‌اند و اقليم‌ چهارم‌ كه‌ بابل‌ است‌ در ميان‌ آن‌ جاي‌ دارد و 6 دايره‌ اطراف‌ آن‌ است‌، هر اقليم‌ 700 فرسخ‌ در 700 فرسخ‌ است‌. اقليم‌ اول‌ هند است‌. دوم‌ حجاز و حبشه‌، سوم‌ مصر و افريقيه‌، چهارم‌ بابل‌ و عراق‌، پنجم‌ روم‌، ششم‌ يأجوج‌ و مأجوج‌، هفتم‌ يوماريس‌ و چين‌» …..

سپس‌ مسعودي‌ حدود و فواصل‌ هفت‌ اقليم‌ دايره‌اي‌ شكل‌ را از همديگر مشخص‌ ساخته‌، و ستارگان‌ منسوب‌ به‌ هر يك‌ و نيز بروج‌ هر يك‌ را چنين‌ بيان‌ كرده‌ است‌:

«اقليم‌ اول‌ از زحل‌ است‌ كه‌ به‌فارسى‌ كيوان‌ است‌ و برج‌ آن‌ جدي‌ و دلو است‌. اقليم‌ دوم‌ از مشتري‌ است‌ كه‌ به‌فارسى‌ اورمزد است‌ و برج‌ آن‌ قوس‌ و حوت‌ است‌. اقليم‌ سوم‌ از مريخ‌ است‌ كه‌ به‌فارسى‌ بهرام‌ است‌ و برج‌ آن‌ حمل‌ و عقرب‌ است‌. اقليم‌ چهارم‌ از خورشيد است‌ كه‌ به ‌فارسى‌ خُرشاد است‌ و از جمله‌ نامهاي‌ آن‌ آفتاب‌ است‌ و برج‌ آن‌ اسد است‌. اقليم‌ پنجم‌ از زهره‌ است‌ كه‌ به‌ فارسى‌ آناهيد است‌ و برج‌ آن‌ ثور و ميزان‌ است‌. اقليم‌ ششم‌ از عطارد است‌ كه‌ به‌فارسى‌ تير است‌ و برج‌ آن‌ سرطان‌ است‌. نام‌ اقليم‌ به‌ فارسى‌ كشور است‌ و نام‌ فلك‌ سپهر است‌…..

لازم به ذکر است منطقه ای به نام خُراشا ، در استان خراسان شمالی (گرمه و جاجرم) وجود دارد که احتمالا فلسفه وجودی نام آن مانند خراشاد باشد .

خراشاد

خراشاد (Khorashad)


نکاتی در باب این تارنما که می تواند برایتان مفید باشد:

سیاست :

این تارنما بنا به سیاست تغییرناپذیر خود، ضمن احترام به مذاهب، ادیان، مکاتب و .. از تبلیغ، توهین، تایید، انکار و … در مورد آنها اجتناب می ورزد (معرفی و بحث در مورد آنها با تبلیغ و توهین تفاوت دارد)  و دیدگاهش نسبت به اهالی خراشاد، خوانندگان و ..، دیدگاهی خارج از عقیده و اندیشه افراد است.

بر همین اساس و با توجه به وجود عقاید و افکار متفاوت و گاها متضاد در بین اهالی خراشاد،  این تارنما، سعی بر حفظ بی طرفی خود در زمینه اعتقادی و سیاسی دارد و تنها انسانیت و اشتراک مکانی را ملاک قرار می دهد. (احترام به عقاید اشخاص)

نوشته ها:

این تارنما یک تارنمای عمومی – منطقه ایست که بر این اساس، شما علاوه بر نوشته های مربوط به منطقه خراشاد و مناطق پیرامونی و مرتبط با آن، نوشته های عمومی را نیز با تاکید بر فرهنگ ، هنر و اجتماع ، شاهد خواهید بود.

مطالب، نوشته ها و دیدگاههای درج شده در این تارنما، به هیچ عنوان بیانگر نظر، عقیده و افکار کلیه اهالی خراشاد نمی باشد و تنها ممکن است نماینده عقاید و افکار بخش کوچک و یا بزرگی از اهالی خراشاد باشد.

لینک ها:

این تارنما  هیچ مسئولیتی نسبت به محتویات لینک های دیگران که در نوشته ها و یا بخش های مختلف آن  ( تارنمای دیگران و… ) درج می گردد، ندارد و درج آنها به معنای تایید محتویاتشان نیست.

برداشت و استفاده از نوشته ها، تصاویر و .. این تارنما:

این تارنما به رعایت حق کپی رایت پایبند است، لذا خواهشمند است اگر درصدد هستید که از نوشته ها، تصاویر و … این تارنما استفاده نمایید، نام و لینک خراشاد را در سایت، وبلاگ، نشریه و ….. بیاورید .

اطلاعات بیشتر را در این زمینه بخوانید:

کپی رایت و چگونگی برداشت نوشته ها از خراشاد

زرشک - خراشاد

زرشک - خراشاد (Berberis -Khorashad)

دیدگاه های شما:

ارائه دیدگاه پیرامون هر نوشته آزاد است مگر اینکه حاوی توهین و فحاشی به اشخاص؛ ملیت ها، مکاتب و اقوام باشد … و یا بنا به مصلحت اشخاص و … امکان انتشار آن نباشد …

لازم به ذکر است براین اساس نظر شما، ممکن است با کمی تاخیر منتشر شود (حداکثر 6 ساعت) … که از این بابت پوزش می طلبیم .

تاکنون سعی نمودیم جهت احترام به خواننده ، به نظرات پاسخ دهیم .. با اینکه ممکن است کمی زمان ببرد …

مبنای تصمیم گیری:

تصمیم گیری بر روی مسائل مورد مناقشه بین اهالی خراشاد در این تارنما، بنا به آنچه که پیش از این رواج داشته، براساس نظرسنجی انجام می گیرد.

در سایر موارد، مدیریت تصمیم می گیرد.

شما اگر از اهالی خراشاد هستید و خواستار تصمیم گیری ( از طریق نظرسنجی)  در مورد مطلبی چه در باب این تارنما و چه در باب مسائل خراشاد و اهالی آن و یا حتی مسائل عمومی هستید، کافیست مدیریت را در جریان قرار دهید .

مرد کشاورز - خراشاد

مرد کشاورز - خراشاد (Khorashad)

نویسندگی:

مهمترین شرط نویسندگی در این تارنما، ارتباط سببی، نسبی و یا کاری نویسنده با منطقه خراشاد است … به طور کلی نویسنده می بایست یکی از اهالی خراشاد در داخل و یا خارج از ایران باشد.

اگر شما از اهالی خراشاد هستید و تمایل به نویسندگی دارید ، با ایمیل  Khorashadian@yahoo.com تماس بگیرید

در صورتی که کاربر این تارنما هستید و با اصول وبلاگ نویسی به طور اولیه آشنایی دارید،  می توانید شخصا نسبت به انتشار مطالبتان اقدام نمایید، در غیر اینصورت انتشار نوشته های شما، بسته به موقعیت های مختلف، ممکن است زمان ببرد .

نوشته ها می بایست حق کپی رایت را رعایت نمایند، لذا می بایست خودتان آنها را نوشته باشید ، یا حداقل 2 منبع در مطلبی که از جای دیگری برداشت کرده اید، آورده شود.

مدیریت سایت در حذف و یا ویرایش نوشته ها، در صورتی که توهین آمیز بوده و مشکلی برای اشخاص حقیقی، تارنما و … ایجاد نماید، مجاز است.

مسئولیت هر نوشته به عهده نویسنده آن است. بنابراین اگر تصور می کنید نوشته هایتان ممکن است ایجاد مشکل بنماید، از فرستادن و انتشار آن خودداری ورزید …

در این رابطه لازم به ذکر است که این تارنما و نویسندگان آن، هیچ مسئولیتی در قبال هرگونه سواستفاده و برداشت خلاف نظر آنان و یا قوانین ، توسط سایر نشریات، سایت ها، وبلاگها و رسانه ها، از نوشته ها و تصاویر خود نخواهند داشت.

خراشاد

خراشاد (Khorashad)


متعلقات خراشاد ( آنچه در دنیای وب با این تارنما در ارتباط است)

اهالی خراشاد:

–          شخصیت های برجسته خراشاد

–          زندگینامه بزرگان خراشاد

دیگر تارنماها:

–          پایگاه داده و اطلاعات خراشاد

–          وبلاگ قدیمی خراشاد

فرش موزیکال کره جغرافیایی - اثر خانم خدیجه خراشادی زاده

فرش موزیکال کره جغرافیایی - اثر خانم خدیجه خراشادی زاده

گروه ها :

در یاهو:

–          گروه قدیمی خراشاد

–          گروه جدید خراشاد

در اورکات:

–          گروه خراشاد

در فیس بوک:

–          گروه خراشاد

خراشاد (Khorashad)

خراشاد (Khorashad)

معرفینامه ها :

ویکی پدیا:

–          پارسی

–          English

–          Francais

نقشه :

–          گوگل ارث

سفرهای تصویری:

–          سفر تصویری به خراشاد

–          دومین سفر تصویری به خراشاد

–          طبیعت نادیده خراشاد

زعفران- خراشاد (Saffron - Khorashad)

زعفران- خراشاد (Saffron - Khorashad)


مقاله معرفی خراشاد ، برگرفته از ویکی پدیا ، دانشنامه آزاد :

خُراشاد روستایی است واقع در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند و واقع در ‏استان خراسان جنوبی. این روستا به سبب نخبه پرور و عالم خیز بودن[۱] و نیز زیبایی طبیعی آن شهرت دارد.[۲]

خراشاد

در لغت نامه دهخدا در سال ۱۳۴۵ در مورد خراشاد چنین نوشته شده است:

قریه ای است از بخش حومه شهرستان بیرجند ، واقع در سی هزار گزی جنوب بیرجند. این ناحیه کوهستانی با آب و هوای معتدل و ۹۲۸ تن سکنه فارسی زبان است. آب آن از قنات و محصولاتش غلات ، زعفران و سردرختی است. اهالی به کشاورزی و قالی بافی گذران می کنند و راه آن اتومبیل رو است. مزرعه گنج آباد و میرزاملک و علی آباد و سالم آباد جزء آن است. در آنجا دفتر ازدواج و طلاق و دبستان وجود دارد.[۳]
در درهٔ خراشاد روستاهای گنج‌آباد، سالم آباد، علی آباد و میرزاملک، نصرآباد، ملک آباد، کفکی و برزج واقع شده‌اند.

فهرست مندرجات

 • ۱ جمعیت
 • ۲ طبیعت و آب و هوا
 • ۳ نام
 • ۴ تاریخچه
 • ۵ مردم شناسی
 • ۶ اشتغال
 • ۷ آموزش و پرورش
 • ۸ امکانات
 • ۹ روستای خراشاد زابل
 • ۱۰ برخی از بزرگان خراشاد
 • ۱۱ منابع
 • ۱۲ نگارخانه

جمعیت

جمعیت آن در سال ۱۳۴۵ برابر با ۹۲۸ نفر بوده است. تعداد سکنه آن طبق آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران برابر با ۲۳۲ خانوار و معادل ۷۵۷ نفر بوده که به همراه گنج آباد, علی آباد, سالم آباد و میرزا ملک , بالغ بر ۸۰۰ نفر می گردد که از این تعداد قریب ۷۸ درصد (۶۲۰ نفر) باسواد می باشند.[۴]

طبیعت و آب و هوا

این روستا به دلیل قرارگرفتن در رشته کوه باقران ، دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است که به همراه سرسبزی و زیبایی و نیز ‏وجود کوههای سبز رنگ افیولیتی, روستا, چهره ای ییلاقی و تفرجگاهی به خود گرفته است ‏به طوری که به نام طرقبه بیرجند شناخته می شود. در سالهای اخیر, ساخت و ساز ویلاهای ‏تفریحی و اقامتگاهی رشد فزاینده ای گرفته است. این ویلاها که توسط اشخاص و برخی از ‏سازمانها ساخته شده اند , نقش تفرجگاهی خراشاد را پررنگ تر نموده اند.[۵]

تصویری از باغهای خراشاد

تصویری از باغهای خراشاد

در اینجا خانه های‭ ‬روستایی ‬در‭ ‬دل‭ ‬كوه‭ ‬و‭ ‬بر‭ ‬اوج‭ ‬بلندی‭ ‬پله‭ ‬به‭ ‬پله‭ ‬تا‭ ‬پست ترين‭ ‬نقطه‭ ‬هموار‭ ‬بنا،‭ ‬شده اند‮.‬‭ ‬از‭ ‬بالا‭ ‬كه‭ ‬می ‬نگری‭ ‬بام ها‭ ‬طبقه‭ ‬به‭ ‬طبقه‭ ‬بر‭ ‬ديوارها‭ ‬سوار‭ ‬شده اند‮.‬ گرچه‭ ‬بالا‭ ‬و‭ ‬پايين‭ ‬رفتن‭ ‬از‭ ‬كوچه ها‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬حقيقت‭ ‬صخره های ‬خراشاد‭ ‬قدری‭ ‬سخت‭ ‬است‭ ‬اما‭ ‬اهالی‭ ‬روستا‭ ‬به‭ ‬راحتي‭ ‬اين‭ ‬كار‭ ‬را‭ ‬انجام‭ ‬مي‮ ‬دهند‮.‬ جوی‭ ‬آبی ‬از‭ ‬ميان‭ ‬باغ‮ ‬ها‭ ‬می‮ ‬گذرد‮. ‬‭ ‬در‭ ‬همسايگی‭ ‬خانه های‭ ‬گلی‭ ‬و‭ ‬روستايی‭ ‬از‭ ‬لابلای ‬شاخه های‭ ‬خشكيده‭ ‬درختان،‭ ‬خانه هايی‭ ‬ويلايی ‬ساخته‭ ‬شده‭ ‬كه‭ ‬طبق‭ ‬اصول‭ ‬شهرسازی‭ ‬ميان‭ ‬باغ‮ ‬ها‭ ‬جلب‭ ‬توجه‭ ‬می‮ ‬كند‮.‬‭ ‬اين‭ ‬ساخت‭ ‬و‭ ‬سازهای‭ ‬جديد‭ ‬و‭ ‬شيك‭ ‬فقط‭ ‬به‭ ‬دامنه‭ ‬ارتفاعات‭ ‬محدود‭ ‬نشده‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬پراكنده‭ ‬حتی ‬به‭ ‬بلندی ‬صخره ها‭ ‬نيز‭ ‬گسترش‭ ‬يافته‭ ‬است‮.‬

ديدن‭ ‬نماهای ‬سنگی،‭ ‬شيشه های ‬رفلكس‭ ‬و‭ ‬آخرين‭ ‬امكانات‭ ‬معماری‭ ‬در‭ ‬روستاها‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬كنار‭ ‬ساخت‭ ‬و‭ ‬سازهای‭ ‬قديمی‭ ‬گذر‭ ‬شتابان‭ ‬قافله‭ ‬تمدن‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬ياد‭ ‬می‭ ‬آورد‮.‬ برخی‭ ‬از‭ ‬ساكنان‭ ‬خراشاد‭ ‬خانه های ‬ويلايی‭ ‬ساخته‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬فصول‭ ‬گرم‭ ‬سال‭ ‬و‭ ‬گاهی‭ ‬برای‭ ‬فعاليت های‭ ‬كشاورزی ‬به‭ ‬روستا‭ ‬باز‭ ‬می‮ ‬گردند,‭ ‬يعنی‭ ‬خانه هايی ‬در‭ ‬شهر‭ ‬و‭ ‬زندگی ‬ييلاققشلاق‭ ‬دارند‮. [۶]

نام

نام خُراشاد, نامی یگانه بوده و بنا به گفته مرحوم دکتر محمد اسماعیل رضوانی ( پدر علم تاریخ ‏معاصر ایران که خود زاده این روستا بود) برگرفته از زبان پهلوی و به معنی محل طلوع خورشید بوده و علت آن نیز واقع ‏شدن این روستا در میان دره ای است که این دره به طرف شرق باز گشته و به دشت ‏خراشاد متصل می گردد. در نتیجه با توجه به واقع شدن این روستا در ابتدای دره, از نظر مردم ‏محلی, اولین روستای از مجموعه روستاهای واقع در دره خراشاد می بوده که خورشید بدان ‏می تابیده است. ‏

مرحوم دکتر رضوانی در مصاحبه اش در سال ۱۳۶۷ با کیهان فرهنگی می گوید : خراشاد گویش دیگری است از کلمه خورشید, که من آن را در الاتنبیه و الاشراف پیدا کردم. در جایی که اقالیم سبعه را تقسیم می کنند به سیارات سبعه می گویند : (( الاقلیم رابع للشمس و هو بالفارسیه خرشاد))[۷]…. (مردم محلی به این روستا خُرَشاد می گویند)

تصویری از ورودی خراشاد

تصویری از ورودی خراشاد

تاریخچه

تاریخچه روستای خراشاد, به پیش از اسلام بازمیگردد. وجه تسمیه این روستا, خود نشان از تاریخ چند هزار ساله این روستا دارد. همچنین وجود آثاری مانند قبرستان زرتشتی ها ‏‏(گبرها) در نزدیکی کاریز خراشاد, قلعه و تونلهای زیر زمینی ( که برای مقابله با یورش ترکمنها ‏ساخته شده اند)[1], واقع شدن در ۴ کیلومتری روستای کوچ و نگاره های لاخ مزار و … نیاز به اکتشافات و پی جویی های باستان شناسی را بیش از پیش ‏نشان میدهد.[۸]

مردم شناسی

مردم خراشاد, از نژاد پارس و به زبان فارسی تکلم می کنند. ویژگی رفتاری و شخصیتی مردم خراشاد, آنان را مردمی آرام صلح جوی, بافرهنگ و علم دوست معرفی نموده است. به ‏طوری که اولین دبستان در منطقه, به نام دبستان دقیقی در سال ۱۳۲۲ به همت دکتر محمد اسماعیل رضوانی در این روستا ساخته ‏شد. از ویژگیهای جالب توجه خراشاد, پرورش افراد و شخصیت های موفق و ‏نخبه بسیاری در زمینه های علمی, فرهنگی و اقتصادی است که بسیار بیشتر از ظرفیت یک ‏روستا ۱۰۰۰ نفری می باشد. بطوری که این منطقه را به مانند منطقه فراهان در استان ‏مرکزی به عنوان یک روستای نخبه پرور در سطح ایران معرفی نموده است.[۹]

پیرزنی از اهالی خراشاد

پیرزنی از اهالی خراشاد

اشتغال

مردم منطقه بیشتر به کشاورزی، دامداری، قالی بافی، گلیم بافی و توبافی [۱۰] اشتغال داشته و از زعفران, زرشک, عناب, توت, ‏گردو و زردآلو , می توان به عنوان محصولات عمده کشاورزی خراشاد نام برد. شیخ محمد ‏ابراهیم قدسی در وصف توت خراشاد می گوید:….‏

نُقلى که خدا نموده ایجاد….‏

بى آنکه رسد به ‏دست قناد….‏

‏سیبى است که هست در سمرقند….‏

توتى است که هست در خراشاد….[۸]

‏علاوه بر اشتغال در بخش کشاورزی و دامداری, در سالیان اخیر با رشد بخش صنعتی در ‏خراشاد و احداث واحدهای صنعتی مانند کشتارگاه صنعتی, مرغداری, بسته بندی چای, مصالح ساختمانی و … , ‏در این بخش هم اشتغال زایی صورت گرفته است. به طوریکه صنعت مرغداری در جنوب ‏خراسان, نخستین بار توسط برخی از نخبگان اقتصادی این منطقه با تاسیس نخستین ‏مرغداری در خراشاد, گسترش یافته و در حال حاضر ۱۲ مرغداری فعال در سطح روستا ‏مشغول تولید هستند.[۱۱]

تصویری از غرب خراشاد

تصویری از غرب خراشاد

همچنین زنان خراشاد با تاسیس شرکت تعاونی روستایی زنان ‏خراشاد و ارائه خدمات در زمینه تهیه موارد مورد نیاز معیشتی و حرفه ای اعضا, تامین ‏اعتبارات و وامهای مورد نیاز و ارائه خدمات به منظور بهبود امور حرفه ای , نقش قابل توجهی ‏در گسترش اشتغال زایی در منطقه ایفا میکنند. بطوری که به عنوان یکی از فعالترین تعاونی ‏های روستایی در سطح استان شناخته شده است.[۱۲]

آموزش و پرورش

خراشاد دارای مدرسه در سه مقطع ابتدایی, راهنمایی و دبیرستان می باشد. دبستان دقیقی خراشاد با بیش از شصت سال سابقه قدیمی ترین مدرسه منطقه بشمار می رود و نقش به سزایی در پرورش نخبگان این منطقه داشته است. محوریت روستا سبب شده است که ‭ ‬دانش آموزان‭ ‬پسر‭ ‬مقاطع‭ ‬راهنمایی ‬و‭ ‬متوسطه سایر روستاها ‬به‭ ‬خراشاد‭ ‬مراجعه‭ ‬می‮ ‬كنند و در خوابگاه دانش آموزی مستقر شوند. این ‬خوابگاه‭ ‬ويژه‭ ‬دانش‭ ‬آموزان‭ ‬راهنمايی‭ ‬است‭ ‬اما‭ ‬پسران‭ ‬دبيرستانی‭ ‬نيز‭ ‬در‭ ‬محل‭ ‬حضور‭ ‬دارند‮.[۶]

امکانات

خراشاد دارای بیمارستان روستایی , مخابرات , خانه بهداشت , تعاونی های روستایی, شورای حل اختلاف, حسینیه, بانک, دفاتر پست, بیمه, تاکسی تلفنی، کانونهای فرهنگی, تربیتی و ورزشی, دبستان, راهنمایی, دبیرستان, خوابگاه دانش آموزی و … می باشد‬.[۱۳]

�سینیه خراشاد

حسینیه خراشاد

با وجود اینکه خراشاد‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬روستايی‭ ‬ثروتمند‭ ‬و‭ ‬بی‮ ‬نياز‭ ‬مشهور‭ ‬شده با این حال ‬برخی‭ ‬مردم‭ ‬روستا‭ ‬همچنان‭ ‬در‭ ‬محروميت‭ ‬به‭ ‬سر‭ ‬می‮ ‬برند‭ ‬و روستا با مشکلاتی چون عدم اجرای طرح هادی, شبکه فاضلاب, عدم مشارکت سازمانهای مربوطه مانند محیط زیست در ایجاد محلی برای دفن زباله روبرو می باشد.‮.‬.[۶]

روستای خراشاد زابل

این روستا که بیشتر به نام خراشادی می شناسند , چندین دهه پیش, توسط یکی از ‏مهاجرین خراشادی به نام حاج محمد خراشادی, که بعدها یکی از تجار و ملاکین بزرگ زابل شد, و برپایه عشق و علاقه ‏ای که به موطن خویش داشت, ساخته شده است. این روستا یکی از روستاهای بزرگ زابل ‏بوده و طبق سرشماری ۱۳۸۵ , جمعیت آن بالغ بر ۱۴۳۴ نفر است.[۴]

برخی از بزرگان خراشاد

روستای خراشاد زادگاه و خاستگاه بسیاری از شخصیت های علمی همانند,

0 فکر می‌کنند “درباره خراشاد و این تارنما

 1. maysam

  با عرض سلام و خسته نباشید لطفا در بخش اقتصادی اسم برادران خراشادی چاپ فلکس و بنر نگاران را با مدیریت محمد رضا خراشادیز اده اظافه نمائید با تشکر میثم

 2. hassan

  ey val kheili site topie az rohani khorashad kamale tashakor ra daram

  خراشاد :

  ممنون از نظرتان … نام روحانی خراشاد را هم می بردید که ما و دوستان بیشتر ایشان را بشناسیم …

 3. محمد خوراشاهي

  سلام وبلاگ زيبي و پر باري داري
  ((خراشاه)) اسم روستايي در استان خراسان شمالي مي باشد.
  وبلاگ شما را لينك ميدهم اگه دوست داشتيد وبلاگ من را لينك بدهيد.
  موفق باشيد
  خراشاد:

  سلام … ممنون از نظرتان … سابق بر این نام خراشاه را شنیده بودم … لینک دادیم در قسمت منطقه ای …

 4. mm

  aghaye aziz shahrestane shoma shahrestane khobiye vali kheily dar moredesh ziyadi tarif kardid vali lazem be zekr ast ke shoma migooied nokhbe parvar ast shahrestane sarvestan az tavabe shiraz 99darsad savad daran mardom va kheily bishtar az in harfa doktoro porfoddor daran ke inja majalesh nist begam
  ghorbane shoma ye dost

  خراشاد:

  درود بر شما دوست عزیز …

  ممنون از پیامتان … در مورد نظرتان به عرض می رسانم که :
  اولا ما تعریف نکرده ایم … واقعیت را بیان نموده ایم … خوشبختانه منابع مطالب ما نشان می دهد که از گفتار و نوشتار دیگران استفاده نمودیم … کسانی که هیچ تعلق خاطری به این منطقه ندارند ! ….

  حال اگر این نوشتار به نظرتان غیر واقعیست ….. به این خاطر است که نمونه ای مانند این روستا را ندیده اید و برای شما تازگی دارد و بعید می نماید که یک منطقه کوچک بتواند اینقدر استعداد داشته باشد …. خدمتتان عرض کنم که اگر از این منطقه 3-4 کیلومتر دور شوید … جای دیگری مانند اینجا که استعداد بالای نخبه پروری داشته باشد ، نخواهید یافت ….

  توجه نمایید … خراشاد را مقایسه نمایید با هم سطح آن … یکی از روستا ها و بخش های سروستان ! … و نه خود شهر سروستان … آنوقت ببینید که آیا بازهم اینقدر عضو هیئت علمی و پزشک و .. خواهید یافت !! ؟ …

  دوست عزیز ، خراشاد ما ، یک روستایی بوده است با جمعیت 1000 نفر در سال 45 که در سال 85 شده 800 نفر …. و نه شهری مانند سروستان با 16 هزار نفر…. (شما هم مانند برخی اهالی بیرجند … که خراشاد 1000 نفری را با شهر 160 هزار نفری بیرجند مقایسه می نمایند، .. عمل می نمایید) ……به نسبت این جمعیت، وجود اینقدر تحصیل کرده و عضو هیئت علمی، پزشک و … ، یک ویژگی خاص است … ما نگفته ایم که خراشاد نخبه پرور است … عملکرد علمی و … اهالی این روستا باعث شده است که دیگران چنین نامی بر این روستا بگذارند ….
  دوست عزیز، دبستان این روستا، بیش از 60 سال پیش و در سال 1322 تاسیس شد …. در حالی که هنوز بسیاری از روستاها در حال حاضر از داشتن مدرسه محروم هستند !

  جهت اطلاع … حتی دهها سال پیش ، کارشناسانی جهت مطالعه روی آب خراشاد ، از دانشگاه فردوسی مشهد، به منطقه آمدند تا علت تفاوت مردم این روستا با مناطق دیگر بیابند …
  کافیست از یک بیرجندی بپرسید ، خراشاد چگونه جاییست … پاسختان را خواهید گرفت ….

  دوم اینکه … نگاهی نیز به منابع استفاده شده در این مطلب بیندازید … تا متوجه شوید که از خودمان در نیاورده ایم! … مطلب را به صورت علمی نوشته ایم که بر مبنای ذکر منابع است … و نه احساسات خودمان !

  سوم اینکه ، قربان شما بروم .. طبق آمار 1385 مرکز آمار ایران (می توانید در سایت سازمان آمار بیابید )، از مجموع 34452 نفر جمعیت بخش سروستان، 26414 نفر باسواد هستند که با یک حساب ساده ریاضی می شود ، 76 درصد !! ….و شهر سروستان با 16846 نفر جمعیت، 13252 نفر باسواد دارد که می شود 78 درصد ! و نه 99 درصد !! ….
  امیدوارم صحبتتان در مورد تعداد دکتر و پروفسور شهر سروستان، به مانند این 99 درصد نرخ باسوادی نباشد ! …

  و اما روستا خراشاد : از مجموع 757 نفر، 593 نفر باسواد … می شود 78 درصد !!

  برای ما اهالی خراشاد جای خوشحالیست که اهالی خراشاد آنقدر پیشرفت علمی و اقتصادی داشته اند که از حد روستا خارج شده و با شهر ها و شهرستان ها مقایسه می گردد !! …

  خراشاد را با روستایی مقایسه نمایید نه با شهر …. مانند این است که سروستان را با تهران مقایسه نماییم !! … خراشاد روستایی است که بیشتر از ظرفیتش، تحصیلکرده و نخبه به این کشور ارائه نموده است … پدر تاریخ معاصر ایران(دکتر رضوانی)، اولین پرستار مرد ایرانی(مرتضی حسن پور)، یکی از مدیران فروش شرکت اینتل (محمود خراشادی) و خیلی های دیگر که در پایگاه اطلاعات و داده خراشاد می توانید بیابید، ….. زاده این روستا بوده اند….

  پس توصیه ما به عنوان یک دوست این است که بدون اطلاع، پیامی ندهید …. بهتر است کمی تحقیق و جستجو علمی نمایید … روشی که سرلوحه فعالیت ما در سایت خراشاد است …

  موفق و موید باشید … در پناه حق

 5. parisa khorashadi

  salam
  merc webloge khoobi drid vali benazre man dar ghesmate mashahire khorashad niyaz be motalee va jstejooye bishta hast chon vaghean tedade mashahie khorashad kheyli bishtar az inhast ke az ghalam oftade
  tooye in listi ke shoma erae dadin 7 nafareshoon famile man boodan ke vaseye man baese eftekhare

  خراشاد:


  درود بر همشهری عزیز …..
  بله بزرگان خراشاد بسیارند … چه در علم، چه در اقتصاد و ….
  ولی این متنی که شما خواندید ، آنچه بود که در ویکی پدیا آمده .. و لذا از دست ما خارج است تا بدان بیافزاییم(زیرا که حدی دارد) … ولی آنچه که ما انجام داده ایم و سعی نموده ایم براساس اطلاعات خودمان و خوانندگان جمع آوری کنیم ، را می توانید در این 2 جا ببینید :

  شخصیت های برجسته خراشاد

  پایگاه اطلاعات و داده خراشاد

  اگر در این فهرست های بلند بالا! ..نامی از قلم افتاده ، با توجه به تقسیم بندی مربوطه ، ممنون می شویم که ما را مطلع نمایید … تا نسبت به اصلاح و اضافه نمودن اقدام نماییم …

  ضمنا ممنون می شوم در نظرسنجی ما در نیز شرکت نمایید :

  نظرسنجی های خراشاد

  با تشکر از پیام خوبتان.. منتظر سایر پیامهایتان نیز هستیم …

 6. زهرا خراشادیزاده

  با سلام و تشکر از همت و زحمت شما .
  اطلاعات عالی در این سایت باعث غرور و شادی ما گردید.
  آرزومندم سلامت و پایدار باشید.

  خراشاد:

  درود بر شما

  خواهش می کنم .. کاری نکردیم … امیدواریم با کمک شما و سایر دوستان هم این تارنما پربارتر شود و هم نسخه نت آن … موفق باشید ..

 7. حسن

  باسلام وخسته نباشیدآیاجمعیت خراشادباخراشادهای که ساکن بیرجندهستندوزمان سرشماری بهخراشادمی آینداین جمعیتراداردممنونم

  1. khorashad نویسنده

   دوست عزیز، مفهوم سرشماری هر محل، یعنی سرشماری افرادی که سکونت دائم در آن محل دارند نه موقت و نه مسافر! فکر کنم کاملا روشن باشد که جمعیت سرشماری شده شهر مشهد حدود ۲ میلیون نفر، یعنی ساکنین دائم و نه ۱۴ میلیون زائر و موقت که که همیشه میروند و‌ می‌آیند !

 8. ساغر

  سلام.واقعا جالب بود مخصوصا اینکه خیلی نوابغش زیاده.فقط یه سوال داشتم دکتر علیرضا علی ابادی جزو نوابغ اونجاست؟یا روستاهای اطراف ان؟

  1. khorashad نویسنده

   در اطراف خراشاد، محلی به نام علی آباد وجود دارد، شاید ارتباطی داشته باشند
   از خودشان باید بپرسید

 9. امیر(رحیم) چگینی

  سلام من از خوراشاد خاطرات خوبی دارم جای بسیارقشنگ با مردمان بسیارخوب ومهمان نوازیه،چندسال پیش ایام محرم سفری داشتم به خوراشادمستند بسیار زیبایی از مراسم علم بندان آنجا تهیه کردم،مراسم جالب دیگر30علم بودکه با علمها به درخانه کسانی که عزیزی را از دست داده بودندمیرفتند و برای شادی روح عزیزاز دست رفته فاتحه میگن،همچنین مجمه هایی که در آن سیب و خرما و شیرینی میریزندواین مجمه ها را فقط سادات بر دست حمل میکنند،اینمستند با عنوان محرم درایران ازشبکه3سیما پخش شد .جادارد از زحمات دوست خوبم حسن بحرینی خوراشادی وهمچنین اهالی خوراشاد تشکر کنم،اگر قسمت باشه اربعین امسال هم برای ساخت مستند دیگری به خوراشاد می آیم

 10. میثم بنی اسدی مقدم

  سلام بر خراشاد عزیز دهکده شریف مادری یاد اون روزایی که مرحوم اقا سید حسین فرساد معروف به کربلایی آقا دم در بقالیش می نشست مادر بزرگم (فخریه سروری خراشاد) می گفت برو از کبل آقا عدس بخر هر چی هم داشت اون مرحوم تولیدات خود خراشاد بود الان از اون ور مملکت عدس بسته بندی شده میارن خراشاد می فروشن حتی آب خوردن از جای دیگه میاد شنیدم اغیار و اجانب زیاد تو این بهشت پر خاطره ملک خریدن من عاشق این خاکم یک لطفی بکنید این قسمت بزرگان رو با بیوگرافی کامل تکمیلش کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *